CSDS Timetable

LEARN IT LIVE IT LOVE IT


2021 Timetable

CSDS makes every effort to offer the widest range of dance styles and schedule their popular dance classes at the most convenient times

Monday

Red Studio

Liana (Cassidy)
3:30 pm - 4:00 pm

Junior 2 Hip Hop
4:00 pm - 4:45 pm

Junior 2 Jazz
4:45 pm - 5:30 pm

Junior 2 Tap
5:30 pm - 6:15 pm

Junior 2 Lyrical
6:15 pm - 7:00 pm

Adult Tap
7:00 pm - 7:45 pm

Silver Studio

Pre Junior Jazz Ballet
3:15 pm - 4:00 pm

Grade 4 and 5 Jazz
4:00 pm - 4:45 pm

Boy's Hip Hop
4:45 pm - 5:30 pm

Pre Senior Tap
6:15 pm - 7:00 pm

Pre Senior Jazz
7:00 pm - 7:45 pm

Level 6 & 7 Tap
8:00 pm - 8:30 pm

Black Studio

14yrs Hip Hop Troupe
5:30 pm - 6:15 pm

Senior Lyrical
6:30 pm - 7:15 pm

Senior Jazz
7:15 pm - 8:00 pm

Senior Hip Hop
8:00 pm - 8:45 pm

White Studio

Pre Senior Lyrical
4:00 pm - 4:45 pm

Pre Senior Contemporary
4:45 pm - 5:30 pm

Pre Senior Hip Hop
5:30 pm - 6:15 pm

12yrs Hip Hop Troupe
6:15 pm - 7:00 pm

Mia (Racquel)
8:00 pm - 8:30 pm

Acro Studio

Advanced Gymnastics
7:00 pm - 8:00 pm

Singing Room

Lagi
4:30 pm - 5:00 pm

Tuesday

Red Studio

Olivia (April)
3:15 pm - 3:45 pm

Intermediate Cont
3:45 pm - 4:30 pm

Intermediate Lyrical
4:30 pm - 5:15 pm

Intermediate Tap
5:15 pm - 6:00 pm

Intermediate Jazz
6:00 pm - 6:45 pm

Intermediate Hip Hop
6:45 pm - 7:30 pm

Charli (April)
7:45 pm - 8:15 pm

Silver Studio

Pre Junior
9:30 am - 10:15 am

Pre Junior Tap
10:15 am - 11:00 am

Pre Primary Ballet
3:45 pm - 4:15 pm

Junior 1 Lyrical
4:15 pm - 5:00 pm

Junior 1 Jazz
5:00 pm - 5:45 pm

Junior 1 Tap
5:45 pm - 6:30 pm

Grade 5 Ballet
6:30 pm - 7:00 pm

Black Studio

Logen (Chelsie)
3:30 pm - 4:00 pm

Kaylee (Chelsie)
4:00 pm - 4:30 am

12yrs Lyrical Troupe
4:45 pm - 5:30 pm

Senior Tech Jazz
5:30 pm - 6:15 pm

Senior Contemporary
6:15 pm - 7:00 pm

Pointe Class
7:00 pm - 7:45 pm

Pre Elle Ballet
7:45 pm - 8:30 pm

White Studio

Louisa (Chelsie)
3:00 pm - 3:30 pm

Cassidy Solo
3:30 pm - 4:00 pm

14yrs Jazz Troupe
5:30 pm - 6:30 pm

Pilates
6:30 pm - 7:00 pm

Acro Studio

Int Gymnastics
6:45 pm - 7:45 pm

Singing Room

Lilly
7:30 pm - 8:00 pm

Wednesday

Red Studio

Audrina (April)
3:30 pm - 4:00 pm

Junior 1 Lyrical
4:15 pm - 5:00 pm

Junior 1 Jazz
5:00 pm - 5:45 pm

Junior 1 Tap
5:45 pm - 6:30 pm

10yrs Tap Troupe
6:30 pm - 7:00 pm

12yrs Tap Troupe
7:00 pm - 7:30 pm

Lillian J (April)
7:30 pm - 8:00 pm

Level 5 Tap
8:00 pm - 8:30 pm

Silver Studio

Tiny Hip Hop
3:30 pm - 4:15 pm

Primary Jazz
4:15 pm - 5:00 pm

10yrs Jazz Troupe
5:30 pm - 6:00 pm

10yrs Hip Hop Troupe
6:00 pm - 6:30 pm

Scarlet (Racquel)
6:30 pm - 7:00 pm

Musical Theatre
7:30 pm - 8:15 pm

Black Studio

Jasmine (Chelsie)
3:00 pm - 3:30 pm

Michelle (Racquel)
3:30 am - 4:00 pm

Jasmine/Emily (Chelsie)
4:00 pm - 4:30 pm

Erin (Racquel)
4:30 pm - 5:00 pm

Troupe Conditioning
5:00 pm - 6:00 pm

Belly Dancing Hire
6:30 pm - 8:30 pm

White Studio

Grade 4 Ballet
4:15 pm - 5:00 pm

10yrs Lyrical Troupe
5:00 pm - 5:30 pm

Grade 3 Ballet
5:30 pm - 6:00 pm

Grade 2 Ballet
6:00 pm - 6:30 pm

Elementary Ballet
6:30 pm - 7:30 pm

Claire (Chelsie)
7:30 pm - 8:00 pm

Olivia (Chelsie)
8:00 pm - 8:30 pm

Acro Studio

Singing Room

Thursday

Red Studio

Leila (April)
3:00 pm - 3:30 pm

Beginners Gymnastics
3:45 pm - 4:45 pm

Level 2 Tap
3:45 pm - 5:15 pm

Primary Ballet
5:15 pm - 6:00 pm

Level 3 Tap
6:15 pm - 7:00 pm

Grade 2 Jazz
7:00 pm - 7:45 pm

Silver Studio

Baby and Me
9:30 am - 10:15 am

Mia (Chelsie)
4:45 pm - 5:15 pm

Grade 1 Ballet
5:15 pm - 6:00 pm

Hayley (Chelsie)
6:00 pm - 6:30 pm

Chelsie
6:30 pm - 7:00 pm

Chelsie
7:00 pm - 7:45 pm

Black Studio

12yrs Technique
4:00 pm - 4:45 pm

12yrs Jazz Troupe
4:45 pm - 5:30 pm

Millie (Racquel)
6:00 pm - 6:30 pm

Tia & Tahlia (Racquel)
6:30 pm - 7:00 pm

Sophie (Racquel)
7:00 pm - 7:30 pm

White Studio

Lilly (Keirstin)
4:00 pm - 4:45 pm

Kaylee (Keirstin)
4:45 pm - 5:30 pm

12yrs Contemporary
5:30 pm - 6:15 pm

14yrs Technique
6:15 pm - 7:00 pm

14yrs Lyrical / Cont
7:00 pm - 7:45 pm

Olivia (Keirstin)
7:45 pm - 8:30 pm

Acro Studio

Beginners Gymnastics
3:45 pm - 4:45 pm

Singing Room

Violet
5:30 pm - 6:00 pm

Stelia
6:00 pm - 6:30 pm

Areena
6:30 pm - 7:00 pm

Friday

Red Studio

Silver Studio

Pre Junior
9:30 am - 10:15 am

Black Studio

White Studio

Acro Studio

Tiny Gymnastics
10:15 am - 11:00 am

Singing Room

Saturday

Red Studio

Junior 1 Jazz
9:30 am - 10:15 am

Junior 1 Lyrical
10:15 am - 11:00 am

6yrs Troupe
11:00 am - 12:00 pm

Silver Studio

Pre Junior
8:45 am - 9:30 am

Pre Junior Tap
9:30 am - 10:15 am

Beginners Ballet
12:00 pm - 12:45 pm

Black Studio

White Studio

Acro Studio

Tiny Gymnastics
10:15 am - 11:00 am

Singing Room